“Mirušo dvēseļu” kongress

Vladislavs Sorokins

Par to, ka Latvijas Žurnālistu savienība 2002. gadā mainīja statūtus, es uzzināju 2007 gadā vasarā, kad Aināra Dimanta vadīta LŽS valde atvēra organizācijas mājas lapu Internetā, kurā tika publicēti arī statūti. Šis fakts mani īpaši ieinteresēja, jo cik es atceros 2002. gadā mani neviens ne uz kādu kongresu neaicināja. Apmērām 2000. gadā es atveru LŽS mājas lapu pēc adreses journalist.times.lv. 2002. gada man piezvanīja Leonards Pāvels un es atdevu visas saita paroles kādam jaunietim, kas tolaik strādāja pie L. Pāvila Tieslietu ministrijā. Pēc neilgu laiku mājas lapa tika slēgta. Par to, ka pēc mājas lapas atdošanas notika kongress, kā es minēju, man nebija ne jausmas.

Šajā sakarā ir svarīgi trīs apstākļi:

  • Saskaņā ar veco statūtu redakciju, tikai LŽS Kongress “pieņem, groza, papilda LŽS statūtus” (LŽS 1993. gada statūtu redakcija, 4.9 pants).
  • Saskaņa ar veco statūtu redakciju “Kongress ir tiesīgs, ja tajā piedalās ne mazāk par divām trešdaļām izvirzīto delegātu” (4.8 pants).
  • Saskaņa ar veco statūtu redakciju “Kongresa laiku, vietu, pārstāvības normas nosaka LŽS valde un paziņo to visiem biedriem ne vēlāk kā divus mēnešus pirms kongresa sākuma” (4.7 pants)

Es, protams, aizgāju LETA arhīvā un sāku meklēt, domājot atrast kādu ziņu vai preses relīzi par LŽS 2002. gada kongresu. Toreiz Ligitas Azovskas vadīta savienība savu aktivitāti izpauda preses relīzes formā. Starp citu, es atradu kādu preses relizi, kurā tika minēts Reiterna nams. Taču LETA man neizdevās atrast LETA nu kaut kādu mājienu, kādu mazu ziņu par to, ka šajā gadā tiešam notika kongress un tika mainīti savienības statūti.

Loģiski, ka pēc meklēšanas elektroniskajā arhīva es devos uz Uzņēmumu reģistru iepazīties ar 2002. gada kongresa dokumentiem. Taču Ingrīda Labucka, būdams 2002. gada tieslietu ministre, atļauja mainīt statūtus. Laikam jābūt kāds nopietns juridisks pamatojums.

Samaksājot 4 lati valsts nodevu, es dabūju rokās savienības arhīvu. Un neko te neatradu! LŽS lietā ir divi dokumenti sakarā ar 2002. gada 17. maija Kongresu, Izraksts no LŽS Kongresa protokola par statūtu grozījumu pieņemšanu (25. lapa) un izraksts no LŽS Kongresa protokola par LŽS priekšsēdētāja vēlēšanas kuros nav ne ziņas par Kongresa dalībnieku skaitu un kvorumu. Un simptomātiski, ka saskaņā ar šiem papīriem (par juridiskiem dokumentiem nevaru tos nosaukt), lēmumi par savienības priekšsēdētāja kandidatūru un par statūtu maiņu tika pieņemti vienbalsīgi un bez jebkādas apspriedes un pat replikas. Vienīgai kandidatūrai, protams, bija L.Azovska un statūtus pieņēma uzreiz pēc paziņojuma.

Es pievienoju šo dokumentu kopijas:

lēmums par statūtiemlēmums par Azovsku

Protams, fakti liek šaubītes, ka kongress tiešam notika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>